+420 777 23 60 23

Po - Pá: 8:00 - 16:00

polasek@fenix2015.cz

Kontaktní e-mail

Spoření a investice

Spoření

Vytvoření dostatečné finanční rezervy je velmi důležité. Šetřit peníze byste měli nejen na investice, které plánujete v budoucnu, ale také na běžné výdaje. Vytvářením úspor můžete předejít finančním problémům, které vás mohou potkat při ztrátě zaměstnání nebo při nemoci. Šetřit můžete samozřejmě i na své stáří, protože se předpokládá, že důchody v budoucnu nebudou příliš vysoké. Využít tedy některý z nástrojů spoření se dnes opravdu doporučuje – ideálně za nás INVESTOVÁNÍ.

Existuje mnoho různých možností, jak si lidé mohou spořit. Některé z nich jsou:

  1. Spořicí účet – nejjednodušší způsob spoření, který nabízí většina bank. Jedná se o účet, na kterém můžete uložit své peníze a získat na nich úrok.

  2. Termínovaný vklad – druh spoření, při kterém vložíte určitou částku na určenou dobu a získáte na ní určitý úrok.

  3. Investování – spoření prostřednictvím investic do akcií, investičních fondů, dluhopisů a dalších finančních nástrojů. Tento způsob spoření je však spojen s větším rizikem.

  4. Penzijní spoření – druh spoření, který je určen pro případ, že si chcete zajistit lepší finanční situaci po odchodu do důchodu. Penzijní spoření má několik variant, např. státní podpora, individuální spoření, spoření do zaměstnaneckých penzijních fondů a další.

  5. Spoření na bydlení – jedná se o spoření s cílem získat finance na koupi, stavbu nebo rekonstrukci bydlení. Většinou jde o účty s vysokým úrokem nebo o spořicí stavební spoření.

  6. Kryptoměny – digitální měny, které se stávají stále populárnější formou investic a spoření.

 

Při výběru způsobu spoření je důležité zvážit vaše finanční cíle, rizikovou toleranci a další faktory. Je také dobré mít pravidelnou disciplínu a ukládat si určitou částku každý měsíc, aby se peníze postupně hromadily a pomáhaly vám dosáhnout vašich cílů.

Zeptejte se nás na vše, co vás zajímá. Naši odborníci jsou vám každý den k dispozici a najdou si čas, aby vám vybrali produkt, který bude plně korespondovat s vašimi požadavky a možnostmi.

 

Investice

Máte volné prostředky, které nechcete šetřit na svém účtě?

Poradíme vám s optimálním rozložením investičního portfolia tak, aby mělo přijatelné riziko a samozřejmě i pěkný výnos. Investování se dnes mnoho lidí zbytečně obává. Chápeme, že se do investic nechcete pustit sami, s našim odborným poradenstvím vám však vše půjde rychle & snadno.

Každý investor by měl myslet na správné rozložení svého investičního portfolia. Na výběr obecně máte z široké nabídky finančních i nefinančních aktiv. Investovat můžete například do bankovních produktů, do akcií a dluhopisů nebo do stále velmi oblíbených podílových fondů. Nakupovat můžete též umělecké předměty, nemovitosti nebo různé komodity. V první řadě byste si měli zodpovědět otázku, co od investice očekáváte.

U jednotlivých investic se posuzuje jejich průměrný neboli očekávaný výnos, riziko a samozřejmě i likvidita. Roli hraje též časový horizont, ve kterém investujete. Návratnost svých prostředků můžete očekávat v krátkodobém, střednědobém nebo i v dlouhodobém horizontu. Tomu je pak potřeba přizpůsobit portfolio. Odborné poradenství domácnostem i firemním klientům.

Můžete být konzervativním, progresivním nebo dynamickým investorem. Rozdělení vychází z rizika, jaké jste ochotni podstoupit – jestli pouze hledáte zhodnocení, které ochrání vaše prostředky před inflací, nebo zda chcete svou investiční strategií vydělat velké peníze. Sledujeme aktuální trendy na trhu a jsme tak schopni poradit, kterým směrem se momentálně vyplatí vydat.

Je důležité si uvědomit, že každý typ investora má své vlastní výhody a nevýhody. Než začnete investovat, měli byste si stanovit své cíle a vypracovat investiční plán. Proto je dobré poradit se s odborníky, kteří pomohou najít správnou strategii pro váš profil a cíle.

Víte co je podílový fond?

Podílové fondy zakládají a spravují investiční společnosti. Jde o investiční nástroj, fondy samy o sobě nemají právní status. Jednotliví investoři do podílového fondu investují nákupem podílových listů. Takto sebrané finanční prostředky pak investiční společnost investuje na finančních trzích dle předem určené strategie a zhodnocuje investice.

Investor získává výnos z rozdílu mezi nákupem a prodejem podílových listů a odečtení poplatků. Podílové fondy jsou vhodné prakticky pro kohokoliv, začátečníky i pokročilé, menší i větší investory. Jsou určeny spíše pro dlouhodobější investice, čím déle investor podílové listy drží, tím zajímavější zhodnocení může získat.

Vystoupit z otevřeného podílového fondu je snadné – investiční společnost je povinna odkoupit podílové listy za aktuální cenu, jakmile o to investor požádá. Výhodou otevřených podílových fondů je i časová neomezenost, protože jsou otvírány na dobu neurčitou.

Podílové fondy se nejčastěji dělí na fondy akciové, smíšené, dluhopisové, nemovitostní, strukturované a fondy peněžního trhu.